Elérhetőségek

Képeslevelezőlap-gyűjtők Egyesülete

Cím: 9700 Szombathely,
Kisfaludy Sándor u. 1 - Pf: 233
Telefon:
+36(20)2865806
Gyűjtők Egyesület támogatása


Dr. Lénárt László

Dr. Lénárt László

3524 Miskolc, Klapka György utca 42. 7/2.
Telefon: 46-565-111/17-26 (egyetemi), +36-20-986-3000 (magán)
E-mail: laszlo.lenart@uni-miskolc.hu; karsztvizgazda@gmail.com

1951-ben születtem, Miskolcon élek. Nyugdíjas vagyok, de bejárok oktatni és kutatni a Miskolci Egyetemre. A feleségem is gyűjti a képeslapokat, de szerencsére más motívumot. Ő elsősorban a magyar fürdő létesítményeket ábrázoló lapokat gyűjti, de még így is van átfedés pl. a miskolctapolcai Barlangfürdő lapjait illetően.
Fiatalabb koromban útjaimról mindig sok képeslapot küldtem az ismerőseimnek, rokonaimnak. Az 1970-es évek legelején kezdtem el barlangkutatással foglalkozni és mindenhol, ahol jártam, kerestem a barlangos képeslapokat. (Akkor még nem fotóztam igazán, a képeslapok jelentették az emlékek rögzítését.) Kezdetben felragasztottam azokat, de erről hamar letettem és maradt a dobozos tárolás, valamint a jobb képeslap tartókba való elhelyezése.
Ma ugyanúgy keresem a barlangos lapokat, de a keresési hely kibővült a régiség vásárokkal, on-line aukciókkal, bélyeg és képeslap börzékkel, kereskedőkkel, valamint az ismerőseimet is mindig kérem, hogy hozzanak számomra külföldről barlangos lapokat, akár ajándékba, akár eladási céllal.
A barlangos szakirodalom és a barlangos bélyegek mellett a barlangos képeslapokat is gyűjtöm, de most már céltudatosan.
Geológus mivoltom miatt szívesen elteszem a bányászati, a geológiai és az érdekesebb, vízzel foglalkozó lapokat (pl. ami fúrótornyot ábrázol éppen feltörő vízzel), de kifejezetten ezeket nem gyűjtöm.

A fentiekből következik, hogy igazándiból a barlangos és a denevéreket ábrázoló lapokat gyűjtöm.
Külön kategóriát jelent az 1905 előtt kiadott (hosszú címzéses) barlangos képeslapok gyűjtése. Leginkább a megírt, futott képeslapok érdekelnek, lehetőleg olvasható postabélyegzővel. Természetesen íratlan lapjaim is bőven vannak, de az utóbbi időben ezekkel óvatosabb vagyok, mert sikerült 2 alkalommal is „bevásárolnom” egyértelmű hamisítványokkal. (Tervezem, hogy a tapasztalatomat cikk formájában is megosztom, de erre még nem volt időm.)
Összesen 215 db hosszú címzéses lapom van (magyar 21 db, Kárpát-medencei 119 db, egyéb helyről 75 db). Több esetben ugyanaz a kép eltérő időben, minimális szöveges eltéréssel is előfordul s ezt eltérőnek tekintem. Ha egy lapból futott és postatiszta is kerül elém, mindkettőt elteszem, sőt, ugyanabból a lapból minden írottat is, bármennyi kerül elém. Ezek közül a 70 db postatiszta lapomon csak a hosszú címzési hely utal az 1905 előtti (vagy 1905-ös) készítésre. 1897-2005 közötti postabélyegzővel vagy szövegközi dátummal 124 lapom jelzi (a hosszú címzésen kívül) azt, hogy a képeslap 1905-ben, vagy az előtt készült. (Érdekes, hogy további 21 hosszú címzéses lapomon 1906-2015(!)-ős bélyegző dátumok szerepelnek.)
A „fiatalabb” évjáratú lapokból kb. 6000 darabom van, valamint sok száz duplum, melyek eladók, elcserélendők.
A hosszú címzéses gyűjteményem részre vagyok a legbüszkébb, ugyanis a hatalmas barlangos téma biztosan nem gyűjthető ki, így le kell határolni a gyűjtésben a legfontosabb területet. A postabélyegzővel vagy a megírt szöveg dátumával „bizonyítottan” 1897-ből 1 db (Dobsinai-jégbarlang), 1898-ból 7 db (köztük egy adelsbergi = ma postojnai) és 1899-ből 17 db (köztük aggteleki is) lapom van. (Vélem, hogy több képeslapom is származhat ebből az időből, de erre pontosabb bizonyítékom nincs, csak a hosszú címzés, ami az 1905-ig készült képeslapoknál volt kötelező.)
A képeslapok gyűjtése sok új információt ad, ill. sok mindennek utána kell nézni, ha pontosabban akarom értelmezni a lap nyújtotta lehetőségeket. Van benne egy adag szakmaszeretet is, valamint a fiatalkori barlangos múltam is fel-felelevenedik. Végül, de nem utolsó sorban megnyugtató elfoglaltságot is jelent.
A közel 100 saját tervezésű barlangos, bányász, ásványtani és vízgazdálkodási témakörű képeslapom (és néhány borítékom, postai levelező lapom, emléklapom) kiadást mintegy 20 különböző intézmény támogatta 1984-2004 között. Ezen kiadások 62 hivatalos postai emlékbélyegző hordozói voltak, melyeket szintén én terveztem, sok esetben magam árusítottam különböző rendezvényeken, kiállításokon. (Az általam tervezettekből küldök egy olyat, ami emlékbélyegzés céljára készült és egy olyat, ami „csak” képes levelező lapnak. Egy-egy kiadás általában 300 példányos volt, elég sokból még van továbbadható példányom.)
Az általam szervezett kisebb-nagyobb barlangos és egyéb témájú bélyeg és képeslap kiállítások száma megközelíti a 20-at. (A legjelentősebb 1989-ben a 10. Nemzetközi Szpeleológiai Kongresszus keretében volt Budapesten.)
A barlangos bélyegeket és képeslapokat előadás vagy poszter formájában több, mint 20 alkalommal mutattam be itthon (pl. Székesfehérváron), valamint külföldön (pl. Franciaországban), s az előadásaim kb. felét valamilyen szinten publikáltam is (teljes publikáció, vagy absztrakt, ill. publikáció részletként). Egyetemi előadásaim során több tantárgy oktatása keretében használok képeslapokat, bélyegeket magyarázó ábraként.
Folytatom a gyűjtést és a gyűjteményem „racionalizálását”. Amit érdemben kezelni tudok, azt megtartom, igyekszem növelni, amit nem, azt eladom, elcserélem, esetleg szakmai fórumokon szóróanyagként is felhasználom.
Az 1905 előtti barlangos lapokat egyedileg is keresem, a futott lapok érdekelnek elsősorban. Az 1905 utániakat nagyobb tételben keresem. A tengerparti vagy folyók fölötti természetes, abráziós (vagy a Marlboro reklámokon látható kifagyásos, szélfújta)  barlangroncsok a kedvenceim. A CM-ek szintén érdekelnek.
Kb. 4000 darabos csereanyagom van a világ minden részéből (klasszikus, régi, modern, magyar, külföldi, futott, postatiszta, részben témánként rendszerezve, sok képeslaptartóban). Minden csere és/vagy eladási variáció érdekel.

A bemutatott képeslapok:

Néhány hosszú címzéses, futott képeslap másolatát mellékelem, mindegyiket némi szöveggel. Az ábrázolt barlangok mindegyikében személyesen is jártam.
A bizonyíthatóan legrégebbi barlangos képeslapom egy 1897.08.05-ös Horka P.U. / Gömör M. indító és Budapest Főposta érkeztetési postabélyegzővel ellátott Dobsinai-jégbarlangi lap Budapestre, ahová még aznap meg is érkezett! (A képoldalon 4/8-as dátum szerepel, évszám nélkül, tehát a lap a feladás előtti napon íratott, németül, ceruzával.) A képoldalon a tájkép és a település képe szerepel a színes barlangi képek mellett egy kobalt bányával, valamint bányászati eszközökkel és bányász öltözékkel. Az információk magyarul és németül vannak feltüntetve.
A bizonyíthatóan 1898-as (vagy régebbi) barlangos képeslapjaim közül egy Adelsbergi-barlang (ma Postojnai-barlang) kiadást csatolok. A képeslap 1898.05.31-én indult útjára Fiuméból Pécsre, ahová 1898.06.01-én érkezett meg! A képoldalon a táj és a település mellett 4 színes kép látható a barlang jellegzetes képződményeivel. Az üdvözlet magyarul, tintával van megírva, a képeslap nyelve német és szlovén.
Az 1899-ben dokumentált lapjaim közül egy 1899.08.26-án holland/flamand nyelven tintával írt (dátumozott), feladott és érkeztetett Han-barlang-i képeslapot közlök. A 3 kép és a díszítés zöldes-szürke, a bélyegzőkön a település neve számomra nem olvasható.
Megszerzése eléggé szokatlan volt. 2002-ben a NATO „Tudomány a békéért” projekt keretében Bukarestben tanácskozott egy hétvégén a belga vezetésű magyar-román kutató csapat. A házigazdánk kedveskedni akart, és vasárnap este elvitt bennünket a Bukaresti Operába, egy Carmen előadására. Jóval az előadás előtt érkeztünk s a várakozást én azzal próbáltam oldani, hogy az Opera közvetlen közelében a még akkor is nyitva tartó antikváriumba tértem be. Képeslapok után érdeklődtem, s elég hamar előkerült a most itt leírt barlangi képeslap, amit mindenki nagy csodálkozására komoly 10 Euróért azonnal megvettem. Szerintem jó vásárt csináltam….

A legrégebbi dokumentált magyar barlangi képeslapom 1899-es évjáratú.

3. Emlékbélyegzés céljára készített magánkiadásom

4. „Csak” képes levelezőlapnak készített magánkiadás

5. Dobsinai-jégbarlang (1897)

6. Adelsbergi- (Postojnai-)barlang (1898)

7. Han-barlang (1899)

 

Dr. Lénárt László

Vissza az előző oldalra!
Képeslevelezőlap-gyűjtők Egyesülete - Magyar