Elérhetőségek

Képeslevelezőlap-gyűjtők Egyesülete

Cím: 9700 Szombathely,
Kisfaludy Sándor u. 1 - Pf: 233
Telefon:
+36(20)2865806
Gyűjtők Egyesület támogatása


Czuczor Attila

Czuczor Attila

E-mail: czuczorattila2@gmail.com

1970-ben születtem, gyermekkoromban a bélyeggyűjtés volt a legkedvesebb elfoglaltságom, azután sok-sok évre a szenvedély megenyhült, egészen kb. 10 évvel ezelőttig, amikor a munkám miatt a szerencsejátékok területén kellett ismeretet és gyakorlatot szereznem. Akkor fordultam a sorsjegygyűjtés irányába. Ennek egy érdekes és különleges szegmense a sorsjegyképeslapok világa. A képeslapok iránt innentől kezdtem érdeklődni. A sorsjegyeket (elsősorban a háború előtti kiadásokat) a mai napig gyűjtöm, de legalább ilyen fontosságúak lettek az életemben bizonyos települések és motívumok képeslapjai.
A gyűjtési területem több témát fog át. Az említett sorsjegyképeslapokon túl, zala megye településeinek lapjai, a magyarországi repüléshez (repüléstörténethez) kapcsolódó lapok, érdekelnek, de szintén kiemelten fontos számomra – egy másik munkám, szakmai tevékenység miatt – a nagymagyarországi fürdők (háború előtti, elsősorban a monarchia fürdőinek) lapjai. Gyűjteményem számossága nem nagy (pár ezer), de igyekszem a számomra különleges témákhoz különlegesebb lapokat beválogatni.

Konkrét gyűjtési témakörök (prioritás nélkül):

  1. Sorsjegyképeslapok
  2. Magyar és külföldi zsinagógák, judaika témájú lapok
  3. Települések lapjai
    1. Zalai városok, községek (a 1950-es megyerendezés előttiek is)
    2. Gyömrő, Rákoshegy, Nagykáta lapjai
  4. Magyar repüléshez (repüléstörténethez) kapcsolódó lapok
  5. Magyarországi fürdők, gyógyhelyek
  6. Monarchia fürdői (Nagymagyarország területéről).

A képeslapok közül nehéz választani, de talán az életképek, az utcarészletek, a mindennapi munkát, életet bemutató anyagok adják számomra a legtöbbet (korszaktól függetlenül).
A fürdős lapokon keresztül tudom a legjobban láttatni másokkal a gyűjtés fontosságát számomra. A legnagyobb örömöt az jelenti, hogy a régi idők világát „élhetem” át a lapok rendezésével, új lapok szerzésével. Életérzéseket ad a régmúltból, amely kicsit engem is annak a pillanatba enged be, amit az adott kép megjelenít a lapon.
Örömöt ad az is, ha látom, hogy mások nyitottak a képeslapokon keresztüli múltidézésre. Jó érzéssel tölt el, hogy a feleségemet is sikerült „megfertőznöm” ezzel a hobbival, aki szép és gazdag gyűjteménnyel, Miskolc és környéki lapokkal rendelkezik.
A sorsjegy képeslapokból egy válogatás a szerencsejáték történet bizonyos kiállításain már szerepelt. Ezek a Szerencsejáték Zrt. szervezésben Budapesten voltak láthatók a cég székházában, ill. irodaházában. Sajnos ez a folyamat néhány éve megszakadt. A fürdős lapok tekintetében, csak gondolatban kacérkodtam azzal, hogy nagyobb nyilvánosság elé viszem a anyag egy részét, de erre eddig nem volt alkalom, a felkészültségem sem kész a „megmérettetésre”, de….. talán majd egyszer és kis fürdőtörténelem kapcsán.
Természetesen minden megkeresésnek örülök, amely a gyűjtemény gazdagítását szolgálja. Külön öröm, ha kölcsönösen tudunk egymásnak, a gyűjtőtársnak is olyan anyaggal szolgálni, amely értéket és motivációt is ad a továbbiakra.

A bemutatott képeslapok:

Keszthely
Az első kép Keszthely legismertebb épületeit, városrészeit mutatja. Számomra minden keszthelyi lap kedves, mert életem egy szakaszában az otthonom volt a város. Nagyon sok a városról kiadott képeslapok száma, ennek egy jelentős részét a háború előtt Mérei Ignácz a város kiemelkedő személyiségű könyvkereskedője adta ki, ahogyan a konkrét lapot is. Mérei a város legfontosabb részeit és életképeit örökíttette meg az általa, a témához felkért fényképésszel.

Pöstény
A második a lap a monarchia egy nagyon közkedvelt és ismert fürdővárosának, a felvidéki Pöstény szolgáltatásait mutatja, a gyógyvíz általi regenerálódás két lépését. Hát igen…. ilyen volt a századelőn a fürdőgyógyászat :)
ok képeslapot adtak ki az egyes fürdővárosok a települések jellegzetes részeiről, a méltán elismert gyógyfürdőik épületeiről, de viszonylag kevés jelent meg, a fürdőkben elérhető „szolgáltatásokról”. A bemutatott képeslap ilyen.

Malév Ferihegy
A harmadik lap a Malév égisze alatt a Képzőművészeti Alap kiadásában jelent meg 1961-ben. A Ferihegyen készített életkép a légitársaság akkori legnagyobb repülőgépét, az Iljusin IL-18V típusú turbópropelleres gépet mutatja. A különlegességet adja, hogy alig egy évvel a kép elkészítése után, 1962. november 23-án a repülőgép katasztrófát szenvedett Párizsban. Személyes emlékem ezzel a típussal nekem is van, mert születésem után nem sokkal, még 1970-ben egy ugyanilyen repülővel repültem Rómából Budapestre. Az első Maléves emlékem…

Czuczor Attila

Vissza az előző oldalra!
Képeslevelezőlap-gyűjtők Egyesülete - Magyar